Fizyczne metody zwalczania - niszczone-drewno

Przejdź do treści

Menu główne:

Fizyczne metody zwalczania

Wśród fizycznych metod niszczenia szkodników drewna wyrobionego istnieją następujące sposoby:


ZABIEGI MECHANICZNE- ociosanie i czyszczenie zniszczonego drewna, usunięcie

i spalenie odpadów, zaimpregnowanie drewna nadającego się do dalszego użycia,

METODA TERMICZNA
Drewno zaatakowane przez owady można dezynsekować w gorącym powietrzu w suszarni gdzie panuje temperatura ok. 80°C przy ponad 80% wilgotności powietrza. Bardzo ważne przy tym zabiegu jest utrzymywanie w suszarni wysokiej wilgotności powietrza, która zapobiega nadmiernemu wysychaniu warstw zewnętrznych drewna, chroniąc je w ten sposób przed pękaniem. W tych warunkach wewnątrz elementów drewnianych uzyskuje po odpowiednim czasie temperaturę ok. 60-70°C. Taki proces daje gwarancję, że zginą wszystkie znajdujące się w drewnie owady.
Urządzenie do pomiaru temperatury umieszcza się w środku najgrubszego elementu, rejestrując w ten sposób temperaturę niszczącą larwy owadów. Bez zastosowania środków chemicznych temperaturę utrzymuję się do trzech tygodni.
Wady tej metody:
- wysoka ciepłota może powodować uszkodzenie powłok oklein, złoceń, płynięcie żywicy wewnątrz komórek  a także niebezpieczeństwo zapalenia się drewna  w wyniku powstawania prądów wirowych w powietrzu;
- bardzo mała skuteczność zwalczania larw żerujących w ścianach zrębowych
i szkieletowych, przykrytych tynkiem lub szalunkiem.
- bardzo wysoka cena.

-Zamykanie obiektu w szczelnym namiocie wypełnionym gazem obojętnym tzn. CO2 lub azotem i podnoszeniu całości do temperatury 56°C a następnie utrzymywanie tego stanu przez około dwa tygodnie. W przypadku dużych  cennych obiektów dokonuje się tego pod kontrolą aparatury komputerowej regulującej wilgotność, co zapobiega pękaniu drewna. Jest rzeczą oczywistą, że jest to również metoda bardzo kosztowna.


RÓŻNE RODZAJE PROMIENIOWANIA
-prądy wielkiej częstotliwości, naświetlanie promieniami Roentgena lub też ultrakrótkimi falami radiowymi oraz inne formy promieniowania: podczerwone, mikrofale, ultrafiolet czy promieniowanie gamma przy użyciu bomby kobaltowej.



Dezynsekcja dezynfekcja i odgrzybianie przy pomocy mikrofal.

Zasada metody jest szeroko znana ponieważ wykorzystuje się ją w kuchenkach mikrofalowych.   Generujący energię mikrofalową magnetron wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 2,5 GHz którego energia zamienia się w ciepło zwiększają drgania cząstek o charakterze dipolowym , głownie cząsteczek wody. Oddziaływanie nie jest identyczne ze zjawiskami występującymi w kuchenkach posiadających klatkę Faradaya w której występuje na elementach metalowych intensywne iskrzenie. Takiego efektu nie obserwujemy w opisywanych zabiegach.

Na drewnianą  kantówkę z wbitymi gwoździami poddaną działaniem mikrofal nałożono obraz z kamery termowizyjnej. Na metalu nie zaobserwowano żadnego iskrzenia.
Ze względu na możliwość wytworzenia dosyć wysokiej temperatury należy zachować najwyższą ostrożność przy zabiegach wykonywanych na elementach polichromowanych.

Istotne znaczenie przy przeprowadzaniu zabiegów ma również specyficzne zachowanie mikrofal natrafiających na szczeliny i otwory wewnątrz drewna. Powstają tam obszary wyraźnie wyższych temperatur. Zjawisko można wyraźnie obserwować na obrazie z kamery termowizyjnej. W doświadczonych rękachten efekt może być również wykorzystany do poprawy skuteczność  odgrzybiania , dezynfekcji i dezynsekcji.

Innym zagrożenie które przy użyciu mikrofal trzeba brać pod uwagę ,to działanie na drewno agresywnych substancji. jeżeli znajdą się w spękaniach lub w szczelinach powstałych między belkami mogą spowodować zatlenie lub nawet pożar.

Obraz z kamery termowizyjnej nałożono na fotografię poglądową. Wdać na niej ,że mimo stosunkowo niewysokiej temperatury masy drewna tworzą się dymiące zwęglenia.

Pewnym ograniczeniem jest w takiej aparaturze brak istniejącej w (kuchenkach mikrofalowych ) klatki Faradaya zabezpieczającej użytkowników przed działanie promieniowania elektromagnetycznego, i dlatego ta metoda jest dostępna jedynie dla wysokospecjalistycznych ekip.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego